Legendární výlet Benedikta XVI. tentokráté do České republiky

Pastýřský list - O lásce

7. 8. 2009 20:00

Pastýřský list O LÁSCE

k přípravě návštěvy Svatého otce Benedikta XVI. v České Republice

neděle 9.8.2009

 

Milé sestry, milí bratři,

v době, kdy slavíme dva významné svátky liturgického roku - svátek Proměnění Páně a slavnost Nanebevzetí Panny Marie - se chceme společně s vámi zamyslet nad třetím tématem návštěvy Svatého otce Benedikta XVI. v České republice, nad ctností lásky.

Za oběma svátky, které liturgický rok přináší, objevujeme lásku Boží i lásku lidskou. Jsou to dokonce obrazy vrcholné lásky:


 

Mariinu přijetí do nebe a povznesení k její důstojnosti nebeské královny předcházelo její panensky čisté mateřství. S obrazme Panny Marie nanebevzaté je spojen obraz matky s dítětem v náručí. Lidem všech dob je tento obraz srozumitelný. Životadárná láska Boží a pečující láska pozemské matky jsou silou tohoto symbolu. Život a láska jsou jedno.

Zjevení Božské podstaty Ježíše Krista mělo posílit apoštoly Petra, Jakuba a Jana pro chvíle jeho vykupitelské oběti - smrti na kříži. Tou vešel Kristus do své slávy, kterou třem přítomným apoštolům na okamžik poodhalil. Kristův kříž je obrazem, který by mnoho lidí chtělo odsunout. Smrt a bolest budí strach, a bylo by přece příjemné se jim raději vyhnout. Smrt i bolest však k životu patří, stejně jako k nim patří láska a radost. Kristova smrt byla bolestná a nespravedlivá, přesto byla jedinečným výrazem lásky. Kristus svůj život daroval, a proto ho neztratil. Ukázal i nám, že ten,kdo život z lásky daruje, jej neztrácí, ale získává. Bůh nám otvírá život věčný. Proto láska a oběť k sobě patří a dávají podstatný smysl a cíl našemu životu.

Obracíme se k vám, sestry a bratři, s prosbou: Hledejte o objevte lásku. A až ji naleznete, chraňte ji. Lásku čistou, lásku nezištnou, lásku shovívavou, dobrosrdečnou ... Dnes je láska často degradována na tělesnou rozkoš. Kult poživačnosti a nevázanosti nabízí jen slabé náhražky skutečné lásky. Zvláště mladí lidé mají těžkou situaci ve společnosti, která nabízí silná lákadla jiných bohů i jiných hodnot, než jsou ty křesťanské. O věřících se dokonce říká, že mladým lidem berou štěstí přirozenosti a nakládají na ně břemena, která je neurotizují. Nebojme se říkat svým dětem, když dospívají, že cenou za společensky preferovanou „svobodu" je ztráta lidské důstojnosti. Láska mezi mužem a ženou znamená mnohem víc než pouhý sex. Písmo sv. říká, že „Bůh je láska" (1 Jan 4,8)

Svět bez lásky žije jen pro sebe a ztrácí naději. Nemá budoucnost.Vše se však může měnit k lepšímu, jestli se učíme milovat tak, jako miloval Ježíš, a tak jako on žít pro dobro druhých. Jako křesťané jsme poznali Lásku a uvěřili jsme v ni. Přijměte proto úkol ukázat svým životem druhým Boha, který je láska.

 

Za to se modlíme a k tomu každému z vás žehnáme.

 

 

Váš biskup Vojtěch

a ostatní biskupové Moravy a Čech

Zobrazeno 1561×

Komentáře

doris82

i am a nice girl searching for a nice man with love trusti am a nice girl searching for a nice man with love trusti am a nice girl searching for a nice man with love trust

ToB

V textu je v předposledním odstavci překlep:<br />
<br />
"nakládají na ně břemena, která je neerotizují"<br />
<br />
správně má být "neurotizují".<br />
<br />
Jinak je to pěkný text, ale když jsem ho dneska poslouchal, říkal jsem si, že je moc abstraktní a že by to chtělo převyprávět prostším a konkrétnějším způsobem...

Vendula Krůlová

děkuji za odhalení chyby, opravdu jsem si jí nevšimla

iahudka

Ahojky ToB, to je pravda, chtelo by to prevypravet...

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona